Wytwórnia: QM Music

Kaczmarski & Jazz

Maria Sadowska, Anna Serafińska, Janusz Szrom

  • Ocena - 4

Nasza klasa; Mury; Mucha w szklance lemoniady; Arka Noego; Przyśpiewka bylejaka o europejskości Polaka; Postmodernizm; Mury; Przechadzka z Orfeuszem; Sen Katarzyny II; Nie mogę spać; Obława; Mury; Rozmowa; Motywacja; Mury, Instrumental
Muzycy: Maria Sadowska, Anna Serafińska, Janusz Szrom; śpiew; Paweł Tomaszewski, fortepian; Andrzej Święs, kontrabas; Krzysztof Gradziuk; perkusja

Płyta „Kaczmarski & Jazz” z całą pewnością zaskoczy wszystkich tych, którzy nie mieli okazji obejrzeć i wysłuchać podczas festiwalu Jazz Jamboree 2009 spektaklu poświęconego bardowi Solidarności, przedwcześnie zmarłemu poecie i pieśniarzowi Jackowi Kaczmarskiemu. Na płycie zarejestrowanych zostało, w zupełnie nowym, jazzowym klimacie, 15 napisanych i wykonywanych przez niego utworów (tylko do jednego z nich muzykę skomponował Przemysław Gintrowski – Arka Noego). Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Krzysztof Sadowski, a jego realizatorami grupa młodych, ale już dojrzałych artystów jazzowych. Stosunkowo proste linie melodyczne trzeba było odpowiednio zaaranżować. Zadanie to wykonali Paweł Tomaszewski i Janusz Szrom – producenci muzyczni tego albumu. Efekt tej twórczej pracy zapiera dech w piersiach i z całą pewnością jest zasługą wszystkich wykonawców. W różnych konfiguracjach indywidualnych i zbiorowych piosenki śpiewają: Maria Sadowska, Anna Serafińska i Janusz Szrom. W dwóch przypadkach (Sen Katarzyny II i Obława) męskie chórki obok Szroma wykonują muzycy z towarzyszącej sekcji: Paweł Tomaszewski (p), Andrzej Święs (b) i Krzysztof Gradziuk (dr).

Lejtmotywem albumu jest przewijająca się historyczna pieśń Mury, trzykrotnie wykonywana a cappella kolejno przez Szroma, Serafińską i Sadowską, i na samym końcu płyty w wersji instrumentalnej przez wspomniane trio.

Podkreślenia wymagają umiejętności wokalistów, którzy znakomicie poradzili sobie z jazzową artykulacją, trudnych w naszym ojczystym języku, tekstów poety. Majstersztykiem całej trójki jest wielogłosowe wykonanie przedostatniego utworu Motywacja.

Zróżnicowane formy rytmiczne utworów przepięknie zharmonizowanych, razem ze słowami refleksyjnej poezji, przenoszą słuchacza w magiczny świat nie tylko jazzowej wolności.

Autor: Mikołaj Ł. Lipowski

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm